Jak rozpoznać uzależnienie?

Współcześni psychologowie przestrzegają, jak szeroki jest wachlarz potencjalnych przyczyn uzależnień. Możemy uzależnić się nie tylko od alkoholu, narkotyków czy papierosów, jak uważano jeszcze jakiś czas temu.

Powodów takich zaburzeń psychicznych może być znacznie więcej. Dobrze wiedzieć, jak rozpoznać uzależnienie zarówno u siebie, jak i u bliskich osób.

Mimo tego, jak szeroki może być wachlarz przyczyn uzależnień, główne objawy takiego stanu rzeczy zwykle są podobne. Przede wszystkim fakt, że konkretne zachowanie bardzo szybko staje się nawykowe.

Na stałe pojawia się w naszej codzienności, a stopniowo staje się nie tylko regularne, ale też coraz częstsze. Co istotne, uzależnienie zabiera nam znaczną część czasu.

Jednym z najbardziej istotnych przejawów uzależnienia jest to, że bardzo trudno jest go trwale i całkowicie zaprzestać. Podejmowane działania bardzo często mają charakter kompulsywny, co oznacza, że ich podjęcie jest silniejsze niż samodzielna wola danej osoby.

Chory odczuwa powracający przymus do wykonania danej czynności. Bardzo istotne jest również to, że uzależniony nie potrafi poradzić sobie z sytuacją, w której ma ograniczony dostęp do substancji lub konkretnej sytuacji.

www.wezel-strykow.pl www.montana.com.pl