Jak leczy się uzależnienie od marihuany?

www.artdre.com

Obiegowa opinia głosi, że marihuana jest całkowicie bezpiecznym narkotykiem i nie powoduje uzależnienia. Jak w każdej plotce, w tym stwierdzeniu jest ziarnko prawdy. Konopie indyjskie klasyfikowane są jako narkotyki miękkie, przede wszystkim ze względu na to, że nie powodują uzależnienia fizjologicznego.

Nadal jednak mogą powodować nałóg psychiczny. To oznacza, że osoby regularnie nadużywające marihuany także czasami wymagają pomocy specjalisty. Osoby uzależnione od marihuany bardzo rzadko wymagają hospitalizacji, jednak bardzo pomocna w leczeniu uzależnienia może być psychoterapia.

Polega na indywidualnych spotkaniach pacjenta z wykwalifikowanym terapeutą lub spotkaniach w grupie wsparcia, przeprowadzanych pod okiem specjalisty. Podstawą psychoterapii jest szczere mówienie o swoich problemach i poruszanie tych kwestii, które z punktu widzenia chorego mogą być bardzo istotne. Ze względu na brak wyraźnych objawów fizjologicznych, uzależnienie od marihuany na pierwszy rzut oka może wydawać się niegroźne.

W dużej mierze jednak może wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Człowiek uzależniony od marihuany z czasem staje się ospały i apatyczny, a także często ma poważne problemy z racjonalnym i logicznym myśleniem.