Dlaczego łatwo uzależnić się od komputera?

Rozwój nowoczesnych technologii najczęściej uznajemy za błogosławieństwo. Nie da się ukryć, że pozytywnie wpływa na naszą pracę i jakość życia. Zaawansowane technologicznie sprzęty bardzo często oddziałują także na sposób, w jaki spędzamy wolny czas i zapewniają nam rozrywkę. To wszystko sprawia, że wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego życia od komputera.

Dlaczego tak łatwo jest się od niego uzależnić? Przede wszystkim dlatego, że komputer i internet coraz częściej towarzyszą nam niemal w każdej sekundzie życia. Sprawdzanie poczty elektronicznej, korzystanie z komunikatorów i granie w gry stopniowo staje się nawykiem. Nawet nie zauważamy, kiedy nie potrafimy się bez nich obejść. Coraz częściej zdarza się, że sytuacja, w której jesteśmy pozbawieni dostępu do komputera lub internetu sprawia, że czujemy się nerwowi i zagubieni.

Mamy wrażenie, że coś nas omija. To dlatego, że internet przyzwyczaja nas do szybkiego zmieniania się bodźców, co jest niemożliwe w realnym świecie. Na częstotliwość występowania uzależnienia od komputera bez wątpienia wpływa również to, jak bardzo dostępne są dziś tego rodzaju sprzęty. Obsługę komputera coraz częściej w małym palcu mają już najmłodsi! Dla nich jest to szczególnie niebezpieczne.

Nadmierne korzystanie z komputera sprawia, że dzieci pozbawione są innych bodźców, a także miewają problemy z odróżnieniem dwóch światów, w których funkcjonują: realnego i wirtualnego.

www.lefafe.pl