Co to jest uzależnienie?

Pojęcie uzależnienia na stałe zagościło w naszym języku. Bardzo często zdarza się, że nadużywamy zwrotu mówiącego, że jesteśmy uzależnieni.

Chętnie mówimy w ten sposób o rzeczach, które zwyczajnie lubimy i nie potrafimy się im oprzeć. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, czym w rzeczywistości jest uzależnienie? Jak psychologowie definiują ten stan? Bardzo istotnym elementem charakterystyki uzależnień jest to, że nie jest to cecha wrodzona ani uwarunkowana genetycznie.

To nabyty stan związany z pojawieniem się zaburzenia zdrowia psychicznego, a w niektórych przypadkach zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Charakterystyczną, powszechnie rozpoznawaną cechą tego stanu jest odczuwanie okresowego lub stałego przymusu podejmowania określonej czynności.

Niejednokrotnie zdarza się też, że wewnętrzny przymus związany jest także z zażywaniem psychoaktywnej substancji chemicznej. Niektóre z uzależnień są bardzo powszechnie znane.

Wyróżnimy tu na przykład alkoholizm, lekomanię czy narkomanię. Coraz popularniejsze stają się też uzależnienia od hazardu, seksu czy gier komputerowych.

Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z założeniami współczesnej psychologii, termin „uzależnienie” może obejmować również szereg innych czynności.

www.przepisnaweekend.pl